Pomiar mocy wiosna 2017

Pomiar mocy... jaki wybrać? Odpowiem na to pytanie, z punktu widzenia mechanika sklepu rowerowergo. Polskiego sklepu w dużym mieście ;)
Ps. Nie jest to oficjalne stanowisko firmy, tylko moja subiektywna ocena oparta na przeżyciach w serwisie :)

Na początek słowo wstępu. Które są polecane? Co mierzy taki miernik? Po co i jak mierzymy moc?(Sucha, krótka rekomendacja jest na samym dole, można przewinąć do końca strony).

Jeżeli już mamy full opcję to zmierzymy prędkość, kadencję (ilość obrotów korby na minutę, inaczej rytm pedałowania), przewyższenie, tętno i właśnie MOC. Tak to będzie wyglądać na obrazku:
SRM-software-graph

Po co my to w ogóle mierzymy? Bo trener kazał albo koledzy mierzą, to my też musimy ;)
A na poważnie, to precyzyjnie mierzymy wykonywaną przez nas pracę na treningu, lub wysiłek na wyścigu. Pomiar mocy jest daleko bardziej precyzyjny niż stosowany wcześniej tylko pomiar tętna.
Dzięki temu możemy trenować dokładnie tak jak mamy zaplanowane, nie mocniej (przemęczając się) i nie słabiej (nie realizując w pełni treningu).
A na wyścigu, monitorując moc, możemy optymalnie rozplanować i wykorzystać nasze siły.Żeby wykorzystać wskazania miernika, będziemy potrzebowali określić nasze indywidualne progi mocy (podobnie jak progi tętna) plus kogoś kto zinterpretuje nasze wyniki i zaplanuje trening.

No dobrze, wiemy już po co nam taki miernik. Teraz pytanie, jaki wybrać?
Obecnie mamy na rynku pomiary mocy popularne: Garmin, Stages, Powertap, Quark, Rotor, Power2max.
Oraz rzadziej spotykane mierniki mocy: SRM, CatEye (4iiii), Shimano, Favero Bepro.

Jeszcze kilka lat temu, do ok 2010 roku, w zasadzie tylko SRM robił mierniki mocy. Tak drogie, że używane tylko przez zawodowców i laboratoria.
Potem Garmin w 2009 roku zapowiedział, że zrobi pomiar w pedałach, tani, działający i dla każdego. I od tej pory popularność mierników mocy zaczęła rosnąć...
garmin Vector ver1
To samo Garmin zapowiedział w 2010, 2011, 2012... aż przestali podawać daty. W końcu w 2013 na rynek trafiła pierwsza generacja pedałów Garmin Vector. Przejmująco opisał to w 2013 niezawodny ElCapitano tu - Garmin Vector ver.1
Moja rekomendacja: tej wersji nie kupiłbym za więcej niż 500 zł, za darmo pewnie bym sobie założył. Cena sklepowa wynosiła 5.999 zł.
Łączność ANT+ (nie połączą się z zegarkiem Polar).

Idąc za ciosem, Garmin wprowadził poprawiony miernik mocy Vector 2 i Vactor 2S (pomiar na jedną stronę).Nie będę się o nich rozpisywał. Poprawiono część mankamentów z pierwszej wersji.
garmin vector
 
Po poprawkach, nadal do montażu tych pedałów potrzeba klucz dynamometryczny o momencie 35-40 nm i końcówkę 15mm np. Park Tool oraz mały imbus.Jest to mało komfortowe, ale wykonalne dla każdego kto to pare razy przećwiczy. klucz garmin TWB-15_001

Z doświadczenia klientów wynika, że zdażają się problemy z tym systemem. Trzeba jednak uczciwe przyznać, że w razie awarii serwis Garmin'a bardzo solidnie opiekuje się klientami, do wymiany pedałów na nowe włącznie. Jest to duży plus i pozwala myśleć o zakupie.
Ja bym ich nie wybrał, ze względu na trudny montaż i dość delikatną konstrukcję. Da się je jednak u nas zamówić. Ceny oficjalne to 2.999 zł (jedna strona, Garmin Vector 2S) i 4.949 zł Garmin Vector2.Łączność ANT+ (nie połączy się z zegarkiem Polar'a).

Bardzo podobny jest system pomiaru firmy Polar, zamontowany w pedałach (poprzednią wersję mierzącą moc z naprężenia łańcucha pominę milczeniem).
Sam używam zegarka V800 i jestem bardzo zadowolony. Ale patrząc jak się używa i serwisuje pedały z pomiarem mocy (bardzo podobnie jak Garmin Vector). Cena 3900 zł za pomiar an jedną stronę - Polar Essential.
6.899 zł za wersję z pomiarem na obie nogi.Ja bym tego systemu nie wybrał. Tu porządny opis systemu Polar.
Łączność bluetooth (nie połączy się z urządzeniami Garmin'a)
polar look keo

Stages - prosty konstrukcyjnie miernik mocy, zamontowany od wewnątrz na lewym ramieniu korby. ElCapitano tu jak zawsze precyzyjnie o Stages.
Podobnie jak przy Garmin Vector, Stages doczekało się już drugiej generacji. Pierwsza potrafiła płątać mniejsze lub większe psikusy. Tak jak przy Vector1, wersję Stages1 za pare stów mógłbym kupić lub dostać po kimś w prezencie. Za poważniejsze pieniądze wolę kupić Stages generację 2.
stages 1 i 2

Plusem systemu Stages jest prosty montaż (przy korbie Shimano to imbus 5mm i kluczyk do plastikowego korka w osi korby). Można wymienić korbę w minutę:

Dużą zaletą jest też sprawnie działający serwis. Ceny regularne od ok. 2590 do 3499 zł (zależy od modelu korby zamontowanej w rowerze).
Małym utrudnieniem jest "pasowanie" ramienia z pomiarem, tylko do jednej wybranej korby - niezmienny jest model i długość (ostatecznie korby Shimano, jeżeli długość pasuje, można przełożyć do każdej innej tylko kolor i kształt wizualnie nie będzie pasował. Ale działać będzie).
Moja rekomendacja: kupił bym, dla mnie drugie miejsce na liście.Można zamówić u nas w sklepach AirBike Wilanów i KEN.
Łączność ANT+ i bluetooth (połączy się praktycznie ze wszystkim).

Powertap od lat produkował piasty (Powertap G3) z pomiarem mocy. Były brzydkie, dość drogie ale działały. Nadal jest to rozwiązanie warte uwagi, szczególnie jeżeli tanio (do 1-1,5 tys. zł) jest okazja kupić sprawdzoną używaną. Najlepiej w interesującym nas kole (wtedy cena będzie odpowiednio wyższa.
Łatwy montaż, po prostu przekładamy koło z roweru do roweru.
Łączność ANT+ i bluetooth (połączy się praktycznie ze wszystkim).
Moja rekomendacja: tanio bym kupił, działa.
powertap_g3_4

Ale w zasadzie przy Powertap to ja nie o tym chciałem. Firma ta, bez większego rozgłosu zaprojektowała i w 2015 roku wprowadziła na rynek pedały Powertap P1. No i to jest to!
Nie wiem jak działa serwis, bo żadne do nas nie wróciły zepsute. Jak działa pomiar? Tak jak powinien. Mierzy moc :)
Instalacja? Wyjmujemy z pudełka, przykręcamy kluczem imbusowym, klikamy kalibruj, przejeżdżamy ok. 150m i pomiar zaczyna działać. Do zrobienia w 3 minuty. Prościej się nie da :)
powertap P1

Opinia ElCapitano o tym systemie (znajdziecie ją tu) jest również pochlebna i jak zawsze obszerna oraz szczegółowa. Cena 5.699 zł
Moja rekomendacja? Kupiłbym! Mimo ceny która jak przy innych systemach z pomiarem na dwie nogi jest spora.

A na koniec hit. W grudniu 2016,  wszedł do sprzedaży model P1S z pomiarem tylko na lewą nogę w cenie 3349 zł.
Mój numer jeden. Zasilanie zwykła bateria AAA. Łączność ANT+ i bluetooth (połączy się praktycznie ze wszystkim).
P1S-sideview

Rotor ma kilka korb z pomiarem mocy, na jedną lub dwie nogi.
rotor 3dinpowerCena korby z pomiarem na jedną stronę to ok 3000 zł.
rotor 2inpower
Cena korby z pomiarem na obie nogi to ok 6.500 zł.
Ograniczeniem jest przekładanie korb do innego roweru. Wymaga to trochę więcej wprawy i narzędzi niż przy korbie Shimano+Stages. A dodatkowo oba rowery muszą mieć zamontowany ten sam standard łożysk.
Moja rekomendacja: jak się trafi tanio pasująca do naszego roweru lub już z rowerem, można kupić. Działa.

Quark - system amerykańskiego producenta. Kosztuje od 4.500 w aluminiowej korbie do 9.500 zł za pająk do korby Specialized S-Works (fabrycznie montowany jest np. w rowerze Specialized Venge Vias S-Works).
Specialized_Quarq_2012_130_Spider_web
Pomiar na dwie nogi. Klasycznie ograniczeniem montarzu jest dopasowanie korby do roweru. Działa bardzo dobrze.
Moja rekomendacja: z rowerem można kupować śmiało. Osobno, są tańsze o połowę, działające systemy.

Power2max - dość popularny system, możliwy do kupienia tylko bezpośrednio od producenta.Działa, porządnie wykonany. Ograniczeniem jest dopasowanie pająka do naszej korby. Cena ok 1000 euro.
p2max
Moja rekomendacja: jak już nie pedały Powertap P1 i nie ramie Stages, to warto pomyśleć o P2Max.

System SRM, najstarszy i najbardziej szanowany na rynku, to raczej profesjonane i drogie rozwiązanie. Działa. Wymaga dobrej opieki serwisowej. Cena od ok 9-10 tys zł.
SRM da
Moja rekomendacja: z dobrym rowerem już w zestawie - tak. Osobno... przy tym budżecie można wybrać co się chce :)

Systemu Shimano i CatEye na ten moment (X.2016) nie miałem w ręku. Nie mam zdania.